Úvod Plané neštovice

Plané neštovice

CO JSOU TO PLANÉ NEŠTOVICE?

Plané neštovice patří mezi běžné choroby dětského věku. Většina dětí si je prožije ještě před nástupem do školy. Je to virové onemocnění, které člověk prožije jen jednou, protože si vytváří doživotní imunitu. Je zapříčiněno herpetickým virem (Varicella zoster), který také způsobuje pásový opar. Jde o onemocnění, které je velice infekční, hlavně v prvním stádiu. Šíří se velmi snadno a rychle, buď vzduchem, nebo přímým kontaktem. Inkubační doba, neboli doba od nakažení po první projev nemoci je dva až tři týdny.

JAKÉ JSOU PŘÍZNAKY?

  • Prvním příznakem bývá teplota a vyrážka na kůži. Většinou se nejdříve objevuje ve vlasaté části hlavy, pak se rozšiřuje na celé tělo. Zprvu se jedná o drobné skvrnky, které se v průběhu několika hodin mění v puchýřky o průměru 3-6 mm. Pupínky jsou v různých stádiích. Objevují se postupně v několika výsevech po sobě. Puchýřky mají nejdříve čirý obsah tekutiny, který se postupně mění na mléčný a zakalený. Tekutina je infekční a obsahuje choroboplodné zárodky.
  • Akutní fáze nemoci trvá většinou týden, výsev puchýřků končí zhruba pátý den. Pak vyrážky zasychají a po několika dalších dnech se zaschlý stroupek uvolní. Puchýřky se mohou také vyskytovat na sliznici, v ústech vypadají jako afty. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat výsevu v oblasti očí a genitálií.
  • Příznakem nemoci může být také bolest hlavy, horečka, zimnice, průjem, bolesti břicha a kůže.
  • Nejčastějším projevem, který nemoc provází je nepříjemné svědění. Když kůže svědí, nutí to děti k škrábání a to může být velkým problémem. Při rozškrábání puchýřků se totiž může do kůže dostat infekce a na kůži pak zůstávají jizvy. Proto je dobré podávat léky na uklidnění svědění.



TIP : Onemocnění Dna - arthritis urika, česky Nemoc dna, lidově nazývané nemoc králů. Články, diskuze, poradna.

CO JE DOBRÉ VĚDĚT?

Protože je onemocnění způsobeno herpetickým virem, i po vyléčení zůstává virus přítomen v těle v tzv. latentní formě. Organismus si vytvoří protilátky, takže reaktivizace viru v podobě nového onemocnění planých neštovic je takřka vyloučena. Virus se však může usadit v nervových uzlících podél páteře a v pozdějším věku (dospělosti či stáří) se na základě oslabení imunity reaktivivovat a projevit se jako pásový opar.

  • Nemoc je infekční od prvního dne, kdy se objeví první puchýřek, až do zaschnutí posledního.
  • Inkubační doba je 17–21 dní.
  • U dospělých má onemocnění těžší průběh než v dětském věku, bývá provázeno zánětem plic, mozku, jater nebo úbytkem krevních destiček
  • Dítě udržovat v klidu, absolutně nechodit na slunce
  • Jestliže jste plané neštovice ještě neprodělali a jste s nemocným v uzavřené místnosti, máte šanci větší než 90 %, že je dostanete.
  • V současnosti je možné se chránit před planými neštovicemi očkováním.
  • Teprve po vytvoření krust na všech neštovičkách přestává být pacient infekční.

KOMPLIKACE

Komplikace u planých neštovic může signalizovat horečka, která přetrvává déle, než by měla. (zvláště, když už se neobjevuje žádná další vyrážka). V ojedinělých případech se může se objevit zápal plic, zánět jater nebo zánětlivé postižení mozečku (cerebelitida). Tu poznáte snadno. Kdo má cerebelitidu vypadá jako opilý. Má potíže s rovnováhou, netrefí se prstem na nos. Při vzniklých komplikacích je téměř vždy nutná hospitalizace.

 

LÉČBA

  • Plané neštovice jsou onemocněním virového původu, proto se nedají léčit antibiotiky. Léčba je proto pouze symptomatická.
  • Horečku snižujeme léky.(paralen, ibalgin)
  • Vyrážky ošetřujeme tekutým pudrem, později antiseptickou mastí, můžeme přikládat mokré hypermanganové obklady. Po odloupnutí stroupků ještě nějaký čas kůži zvláčňujeme hydratujeme.
  • Podáváme léky proti svědění (Dithiaden), oblékáme bavlněné oblečení, abychom vyrážky nedráždily.
  • Dbáme na čistotu rukou a krátké nehty, abychom zabránily zanesení infekce.


Další informace o nemocech najdete na webech : Líbací nemoc mononukleóza - příznaky, dieta a léčba mononukleózy. Bolesti ucha a příznaky zánětu - Zánět středního ucha.cz

PLANÉ NEŠTOVICE U TĚHOTNÝCH ŽEN?

Plané neštovice jsou u těhotných žen velmi nebezpečné. V prvním trimestru těhotenství může virus způsobit poškození zraku, sluchu a mozku plodu, přesto je malá pravděpodobnost tohoto  poškození plodu. Onemocnění nehrozí ženám, které neštovice již prodělaly. U těch, které je ještě neměly, se doporučuje očkování. Nakazí-li se žena od začátku 2. trimestru do 5 dnů před porodem, získá dítě od matky protilátky a infekce se u něj projeví jen velmi mírně nebo vůbec.Vysoké riziko hrozí, pokud se matka nakazí v období od 5 dnů před porodem do 2 dnů po porodu, kdy si nestihne vytvořit protilátky, které by mohla předat dítěti. V 17% případů přichází dítě na svět už infikováno, bez jakékoliv ochrany. Až u 30 % z infikovaných novorozenců má onemocnění smrtelný průběh.

SHRNUTÍ

Plané neštovice se považují za nejčastější infekční nemocnění světa. Vyskytují se většinou v dětských kolektivech a to zejména na přelomu podzimu a zimy nebo jara a léta.


Diskuse (79 komentářů)

Bara, (03. 11. 2012 19:01) Reagovat
Dobry den,je mi 25let a nestovice jsem v detstvi nechytla,ale jelikoz delam v kadernictvi i s detmi,tak me v patek propukly.velice neprijemne,ale potrebuji jit co nejdriv do prace?neexistuke nejake irychleni?
Veru, (04. 01. 2013 18:15) Reagovat
Předpokládám, že zrovna neštovice se nedají moc urychlit. Důležité je přesné dodržování léčby, ale tak alespoň je máte za sebou. byla by velká náhoda, kdybyste je v tomto věku chytla podruhé.
Vladěna, (31. 01. 2013 19:27) Reagovat
Já když jsem byla malá, tak jsem se snažila urychlit plané neštovice tím, že jsem si strhávala stroupky (už jsme si je pak nemusela mazat). Byla jsem malá a bylo to pěkně hloupé. Teď má po nich na tváře dvě jizvičky.
romana, (01. 12. 2012 14:20) Reagovat
Dobrý den, syn má 3dny neštovice, chtěla bych se zeptat kdy ho můžu vykoupat, moc děkuji za odpověd romana
Milan, (08. 02. 2013 07:49) Reagovat
Strávil jsem celou sobotu se ségrou a jejím synem. Teď jsem se dozvěděl, že dostal neštovice. Jaká je šance, že je dostanu také, když jsem je nikdy neměl? Ségra říka, že je to téměř jistota. Tomu se mi nechce věřit. Nevíte někdo, kdy se nejpozději projeví? docela se toho obávám. Čtu si o těch příznacích v dospělém věku a je to docela hrozivé.
Ivana, (13. 02. 2013 10:27) Reagovat
tak příznaky v dospělosti jsou horší, ale opět záleží na konkrétním člověku. Je to individuální. Nemyslím si, že by byla jistota, že je dostanete. Můj manžel také ještě neměl neštovice, a když je měla naše dcera, tak to ustál.
Jirka, (04. 03. 2013 12:59) Reagovat
Také doufám, že až naše dítko bude mít jednou neštovice (jestli nebude po mě) a také to ustojím. V dospělosti bych je fakt chytit nechtěl.
Gábina, (12. 03. 2013 07:29) Reagovat
Plané neštovice se nejpozději projeví do tří týdnů po nákaze. Je mi třicet a také jsem ještě neštovice neměla, tak uvidíme, jestli jsem se jim vyhnula nadobro, nebo jestli mě ještě skolí.
Berenika, (27. 03. 2013 14:08) Reagovat
Právě jsme se dostali z neštovic. Začalo to u neteře a nakazily se téměř všechny děti v rodině. Tak snad už teď bude nějakou dobu klid. Jsem docela ráda, že obě děti to mají za sebou.
Berenika, (03. 04. 2013 11:35) Reagovat
[quote name="Vladěna"]Já když jsem byla malá, tak jsem se snažila urychlit plané neštovice tím, že jsem si strhávala stroupky (už jsme si je pak nemusela mazat). Byla jsem malá a bylo to pěkně hloupé. Teď má po nich na tváře dvě jizvičky.[/quote]Také jsem si strhávala stroupky, takové, které už byly suché. To nevadí...jenže u jedné neštovice jsem si to strhla a nebylo to zahojené, takže mám také nepatrnou jizvičku na tváři.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Plané neštovice.cz
Kontakty